Pojišťovny od ledna hradí umělé oplodnění ženám až do 40 let
15. 2. 2022Až čtvrtina párů v České republice má problémy s početím. Do Centra asistované reprodukce při Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc přicházejí lidé mladší i starší, ale věk žen podstupujících léčbu se stále zvyšuje. Do konce loňského roku měly nárok na proplacení umělého oplodnění (IVF) ze zdravotních pojišťoven ženy do 39. narozenin. Od 1. ledna 2022 je to o rok více, tedy do 40. narozenin. Podle odborníků je to důležitý posun, i když jde jen o jeden rok.
Průměrný věk žen, které přicházejí do Centra asistované reprodukce pro pomoc, stále roste. „V loňském roce to bylo 34 let. Díky moderním metodám a pokroku medicíny umíme pomoci více ženám i v pozdějším věku, ale stále platí, že největší úspěchy dosahujeme u žen mladších 37 let,“ podotýká vedoucí lékař Centra asistované reprodukce MUDr. Jan Vodička. Nelze však podle něj ignorovat trend, který je v posledních letech čím dál zřetelnější, tedy že lidé chtějí mít děti ve stále vyšším věku. „Proto posun věkové hranice pro úhradu služeb poskytnutých v souvislosti s umělým oplodněním vítám,“ říká lékař.
Novela zákona vstoupila v platnost 1. 1. 2022. Aktuálně jsou tak z veřejného zdravotního pojištění hrazeny zdravotní služby ve formě mimotělního oplodnění (tzv. IVF = in vitro fertilizace) ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 40 let (39 let + 364 dní) a ostatním ženám ve věku od 22 let do dne dovršení 40 let (39 let + 364 dní). Zdravotní služby jsou hrazeny ze zdravotního pojištění na základě indikace a doporučení registrujícího gynekologa. Jsou-li splněny výše uvedené podmínky, hradí zdravotní pojišťovny základní výkony u tří cyklů IVF s přenosem embryí. Pokud bylo v prvních dvou cyklech přeneseno pouze jedno embryo, je hrazen ještě cyklus čtvrtý.