Spontánní porod

Pokud porod probíhá hladce a maminka i miminko jsou v pořádku, snažíme se vyhovět všem přáním rodičky. Přejeme si, aby v tak významné životní chvíli, jako je porod dítěte, měla budoucí maminka vekerý komfort a mohla se cítit klidně a pohodlně. Umožňujeme porod v jakékoliv pozici, která je mamince příjemná a pro dítě bezpečná.

Pokud bude třeba, velmi rádi Vám zodpovíme další dotazy při pravidelných kontrolách v prenatální poradně nebo prostřednictvím předporodních kurzů, které u nás můžete absolvovat.

 • pokud zakrvácíte jasnou krví (zašpinění tmavou krví po vyšetření nebo pohlavním styku se objevit může)
 • pokud necítíte pohyby plodu
 • při pravidelných děložních kontrakcích, kdy se zároveň zvyšuje jejich intenzita a zkracuje interval mezi nimi
 • při odtoku plodové vody
 • pokud se Vám cokoliv „nezdá", máte jakékoliv potíže, vybočující z normálního stavu

Při potížích, či počínajícím porodu si na ambulanci v přízemí kliniky vyzvednete kartu a přijedete na porodní sál, který se nachází ve 2. patře. Zde Vám zkontrolujeme srdeční ozvy plodu, změříme krevní tlak a lékař provede porodnické, podle potřeby ultravzukové vyšetření. V případě známek počínajícího porodu, podezření na odtok plodové vody, a pokud jeho provedení indikuje lékař, natočíme Vám tzv. KTG (kardiotokografický záznam – zaznamenává srdeční ozvy plodu a děložní činnost).

Lékař a porodní asistentka Vás informují o Vašem aktuálním stavu a dalším možném průběhu. Společně si ujasníte a domluvíte vaše přání a naše možnosti.

V případě, kdy je průběh porodu nekomplikovaný (fyziologický porod), vede porod porodní asistentka a není nutné do něj zasahovat. V případě hrozících nebo vzniklých komplikací (patologický porod) rozhoduje, po konzultaci s Vámi, o způsobu vedení porodu porodník.

Po příjmu budete uložena na jeden ze sedmi porodních boxů (pokojů), ve kterém budete trávit celý průběh porodu. Každý pokoj je určen pro jednu rodičku. Při pobytu na porodním sále Vás může po celou dobu doprovázet manžel/partner nebo osoba blízká (max. 2 osoby). Poplatek za přítomnost u porodu se nehradí.

Sociální zařízení je společné pro všechny rodičky, pro návštěvy je sociální zařízení umístěno v  předsálí.

 • porodní lůžko
 • KTG monitor + telemetr (bezdrátové a voděodolné sondy ke KTG přístroji – možnost volného pohybu při natáčení záznamu)
 • přebalovací pult, vestavěná dětská váha (miminko je zváženo přímo na porodním boxu)
 • gymnastický míč + pomůcky k relaxaci
 • křeslo
 • umyvadlo
 • noční stolek
 • postýlka pro novorozence s monitorem dechu
 • rádio s CD přehrávačem a USB vstupem
 • k dispozici je aroma difuzér s velkou škálou esenciálních olejů a masážních směsí, které můžete při porodu využít
 • Wi-Fi zdarma

Vaginální spontánní porod je přirozený proces, jehož průběh se dělí do čtyř dob porodních.

I. doba porodní

Během I. doby porodní (otevírací) můžete využít množství relaxačních pomůcek a metod ke zvýšení komfortu a  tišení bolesti. Bolest a nepříjemné pocity lze mírnit bez použití léků – změnami polohy např. na polohovacím porodním lůžku, žíněnce, gymnastickém míči, dechovými cvičeními, poslechem oblíbené hudby, masážemi (masážní míčky), gelovými nahřívacími polštářky, relaxací v teplé sprše či použitím aromaterapie. Na porodním sále máme k dispozici čistě přírodní přípravky bylinné kosmetiky. Použití éterických olejů během porodu je bezpečný, přirozený a krásný způsob, jak Vám pomoci, abyste se cítila klidně a sebejistě v tak významné chvíli života, jako je porod Vašeho dítěte. Můžeme Vám nabídnout oleje nebo jejich směsi určené ke zmírnění bolesti a nepohodlí, napětí a stresu, k uvolnění, k pomoci při pomalém otvírání, při slabých kontrakcích, při bolestech v křížích a podobně. Těmito oleji lze masírovat bříško, záda, oblast kříží, třísel, šíji či chodidla. Lze je také jen nakapat do difuzéru, odkud se vonné látky budou uvolňovat v podobě vodní mlhy a krásně Vám provoní porodní pokoj. Také můžete využít medikamentózní metody tišení bolesti jako je aplikace analgetické injekce (zhruba v polovině I. doby porodní), inhalační analgezie - plyn Entonox nebo epidurální analgezie (aplikace analgetické směsi do epidurálního prostoru páteřního kanálu).

Způsob a míra ovlivňování bolesti při porodu se řídí především Vašimi pocity a přáními, ale také doporučením ošetřujícího personálu. Všechny výše uvedené metody jsou Vám k dispozici zdarma.

II. doba porodní

dobu porodní, tedy samotný porod novorozence můžete strávit v různých polohách, nejčastěji je využívána poloha v polosedě na polohovacím porodním lůžku nebo vleže na boku. Výběr polohy je ovlivněn Vašim přáním a požadavky, ale také zdravotním stavem Vás i plodu. Těsně před porodem přichází na váš  box novorozenecká sestra a nachystá  pomůcky k ošetření novorozence. Bezprostředně po porodu, pokud je novorozenec v pořádku, je Vám položen na hrudník nebo břicho (kontakt skin to skin) a označen identifikačním náramkem na ruku. Přerušení pupečníku se děje s přirozeným odstupem.

III. doba porodní

V době, kdy je novorozenec ošetřován probíhá III. doba porodní, tedy porod placenty a kontrola porodních cest, event. ošetření porodního poranění. 

Poporodní období

Po porodu zůstává fyziologický novorozenec spolu s Vámi na porodním pokoji po dobu dvou hodin - IV. doba porodní.

Za dvě hodiny po porodu Vás převeze porodní asistentka na oddělení šestinedělí. Vaše miminko odjíždí s Vámi na pokoj v postýlce. Doba, kdy se bude miminko po porodu koupat, je na dohodě Vás a novorozenecké sestřičky.

Během I. doby porodní můžete využít množství relaxačních pomůcek a metod ke zvýšení komfortu a tišení bolesti.

Bolest a nepříjemné pocity lze mírnit i bez použití léků – změnami polohy např. na polohovacím porodním lůžku, žíněnce, gymnastickém míči, dechovými cvičeními, poslechem oblíbené hudby, masážemi (masážní míčky), gelovými nahřívacími polštářky, relaxací v teplé sprše či použitím aromaterapie.

Na porodním sále máme k dispozici čistě přírodní přípravky bylinné kosmetiky. Použití éterických olejů během porodu je bezpečný, přirozený a krásný způsob, jak Vám pomoci, abyste se cítila klidně a sebejistě v tak významné chvíli života, jako je porod Vašeho dítěte. Můžeme Vám nabídnout oleje nebo jejich směsi určené ke zmírnění bolesti a nepohodlí, napětí a stresu, k uvolnění, k pomoci při pomalém otvírání, při slabých kontrakcích, při bolestech v křížích a podobně. Těmito oleji lze masírovat bříško, záda, oblast kříží, třísel, šíji či chodidla. Lze je také jen nakapat do difuzéru, odkud se vonné látky budou uvolňovat v podobě vodní mlhy a krásně Vám provoní porodní pokoj.

Také můžete využít medikamentózní metody tišení bolesti jako je aplikace analgetické injekce (zhruba v polovině I. doby porodní), inhalační analgezie - plyn Entonox nebo epidurální analgezie (aplikace analgetické směsi do epidurálního prostoru páteřního kanálu).

Způsob a míra ovlivňování bolesti při porodu se řídí především Vašimi pocity a přáními, ale také doporučením ošetřujícího personálu.

Všechny výše uvedené metody jsou Vám k dispozici zdarma.